O bartnictwie

Zaczęło się od snu. Może to jakaś inspiracja z nieba? Kto wie.

Pierwszy raz w życiu miałem tak inspirujący i piękny w pełni świadomy sen, w którym rozmawiałem z pszczołami, czułem nadzwyczajną radość z przebywania z nimi i dzięki nim żyłem naprawdę dłuuugo.

Po tym śnie odczułem potrzebę zainteresowania się tematem pszczelarstwa naturalnego w sposób powodujący jak najmniejszą ingerencję człowieka w rodzinę pszczelą ,co często ma miejsce wśród wielu pszczelarzy, a mnie osobiście taka stresowa i ingerencyjna polityka prowadzenia pasieki nie odpowiada, więc zainteresowałem się bartnictwem. Na razie teoretycznie, choć praktycznie również coś zrobiłem w tym temacie.

Chciałbym zostać bartnikiem. Ale to jak zrobię kurs i ogarnę fundusze na jego realizację. (Chyba, że znajdzie się dobroduszny darczyńca i zasponsoruje mi odbycie kursu bartnika w szczytnym celu zwiększenia populacji pszczół to ruszę z tematem natychmiast po odbyciu szkolenia). Do ok. 3 lat powinienem w swoim zakresie zrealizować kurs i ruszyć w „swój” las w celu zakładania barci. Jeśli chodzi o pszczelarzenie na swoim terenie to zanim to nastąpi muszę jeszcze ogrodzić teren działki, pod pasiekę nastawioną na „agresywne” rozmnażanie pszczół z jak najmniejszą niepotrzebną ingerencją z zewnątrz, oraz niewielką ilością pozyskiwanego miodu na swoje potrzeby, czyli wg zaleceń bartnictwa do 30 % raz do roku. Sen wówczas nabierze materializacji i kto wie, może kiedyś porozmawiam z pszczołami? 🙂

Obecnie zbieram fundusze na ogrodzenie, więc temat pszczół troszkę się przeciąga, niemniej jednak konsekwentnie dążę, by przyczynić się do zwiększenia populacji pszczół.

Warto ratować pszczoły, jest ich coraz mniej. Przyczyniają się do tego świadomie, bądź mniej świadomie nawet sami pszczelarze, rolnicy i wszyscy, którzy postępują nieetycznie wobec naszej Matki Ziemi, czyli naszemu wspólnie zamieszkiwanemu domowi.

 

Do tej pory udało mi się zrealizować:

  • Zakup 4 uli.
  • Zakup malutkiej miodarki.

W trakcie realizacji:

  • Zbieranie funduszy na kurs bartnika.
  • Zbierane funduszy na ogrodzenie działki.
  • Zbieranie funduszy na zakup rodzin pszczelich (najlepiej rodziny środkowoeuropejskiej linii augustowskiej)/

 

Film powrót bartnictwa:)

 

Wpisy o pszczołach będą pojawiać się w kategorii > PSZCZOŁY, lub na stronie głównej wraz z innymi kategoriami w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz