Wykrywacz Fides, cewka Big Foot”, plaża i kamienie magnetyczne. Z dotychczasowych testów i przede wszystkim ustawień wykrywacza cewka wypada dobrze.

Pamiętać należy, że dokonując strojenia do gruntu w miejscu suchym możemy mieć już w innym miejscu plaży odpowiedź z gruntu, a w innym przypadku odpowiedź od otoczaków, dlatego zalecam uniwersalne ustawienia wykrywacza na wszystkie te problemy!

Czas

Wykrywaczem z cewką Big Foot, która ma 40 cm długości szybko „pozamiatamy” całą szerokość plaży, co z pewnością przekłada się na czas eksploracji. Cewka nadaje się głównie na proste powierzchnie i znaleziska nie zalegające zbyt głęboko. Świetnie wpisuje się w poszukiwania plażowe, bo tutaj tereny są codziennie odwiedzane przez poszukiwaczy i nic głęboko już praktycznie nie zalega. W takim wypadku czas i rozmiar cewki gra najważniejszą rolę, również z ciężarem całego zestawu. Wykrywacz Fides z Cewką Big Foot waży niewiele ponad kilogram więc komfort pierwsza klasa, jak dla mnie.

Reakcja na kamienie magnetyczne

Wykrywacz można ustawić tak, by nie reagował na kamienie magnetyczne, otoczaki, co znacznie ułatwia poszukiwania szczególnie na plaży, gdzie zalega ich bardzo dużo. Poprzednie moje wykrywacze (Rutus Proxima i Deeptech Wista Varrior nie poradziły sobie z tym problemem, a raczej ja z taką ilością niepotrzebnie sygnalizowanych dźwięków, które nie dało się w żaden sposób wyeliminować.

Reakcja na mokrym piasku

By móc komfortowo przeszukiwać całą szerokość plaży można potencjometr gruntu ustawić w takim położeniu, by taką ewentualność uwzględnić. Tuż przy samej wodzie, gdzie piasek jest zawsze mokry wykrywacz wzbudza się jedynie podczas „pompowania” cewką góra dół, co nie uniemożliwia poszukiwań. Z powodzeniem wyciągałem monety blisko wody.

Reakcja poszukiwań pod wodą

Wykrywacz Fides posiada wodoodporne cewki i można poszukiwać pod wodą zanurzając sprzęt do elektroniki. Nie prowadziłem jeszcze tego typu poszukiwań pomimo mojego niedawnego debiutu morsowego. Zamierzam natomiast przeszukać podwodne piachy w trakcie przyszłorocznego lata i zdać Wam relację z efektów tego typu poszukiwań. Nie mam wodoodpornego pinpointa i to może utrudniać mi końcowe lokalizowanie monety. Sprawdzimy w praniu jak to wypadnie.

 

Ustawienia wykrywacza z cewką „BIG FOOT” DD 40cm,  13 kHz :

 • Pokrętło strojenia do gruntu na maxa w prawo
 • Tryb DYN1
 • DYS1 !
 • Włączona *
 • Ton wiod. 20 (wg uznania)
 • Próg 1
 • Moc nad. HIGH
 • Częstotl. 8
 • Wzm sondy 4
 • Filtr 3
 • Średnia 3
 • Próg dyskr. 40

 

Ustawienia wykrywacza z inną cewką  – DD 25cm, 20 kHz : link tutaj.

 

 

2 Replies to “Jak radzi sobie wykrywacz Fides z cewką Big Foot na plaży pełnej kamieni magnetycznych?

 1. Witam.
  A jak radzi sobie wykrywacz w czasie mrozów,w czasie upałów i w mokrym terenie? Solfernus 4.1 przy -5 st. zasięg max. do10 cm na fenisia , przy temp. ponad 20 st. praca na najwyższych ustawieniach niemożliwa-przesterowanie,w wilgotnej trawie ciągłe wzbudzenie.Szukanie na rżysku niemożliwe – za słaby stelaż. Pozdrawiam.

  1. W czasie mrozów nie chodziłem, z upałami nie ma problemu, mokry teren jaki masz na myśli? Wilgotna trawa? To są leśne warunki wczesnych poranków, lub wieczornych mgieł, nie miałem problemu ze wzbudzaniem. Wezmę to szczególnie pod uwagę przy testach.

Dodaj komentarz